Je čas zbavit se přebytečných kil. Přirozeně a napořád - bez diet, hladovek a dalších nesmyslů. Do čeho se spolu pustíme?
3 základní tipy jak posílit kožní mikrobiom
Spolu s ochrannou bariérou tvoří kožní mikrobiom velmi důležitou a klíčovou dvojici, která zásadně ovlivňuje zdraví, kvalitu a stav naší pokožky [1].
Přestože si ochranné kožní bariéry ceníme zejména pro její schopnost udržovat naši pokožku dostatečně hydratovanou, plní i další zásadní funkci – vytváří potřebné prostředí pro kožní mikrobiom, nepostradatelné mikropomocníky pečující o povrch naší kůže.
Benefitů, které nám prospívající kožní mikrobiom poskytuje, jistě dohledáte spoustu.
Avšak přemýšleli jste někdy nad tím jak posílit kožní mikrobiom?
Tady máte pár základních tipů, za které vám bude vaše pokožka vděčná.
1. Antibakteriální mýdla a gelíky – jsou skutečně potřeba?
Antibakteriální látky jsou docela dost agresivní složky kosmetických produktů. Jejich cíl je jasný – vyhubit veškeré potencionální „mikro-záškodníky“ z povrchu naší pokožky.
V některých případech (ve zdravotnictví atd.) mají antibakteriální prostředky své opodstatnění. Avšak musíme je používat i doma a při každé příležitosti?
Kromě potencionálně škodlivých mikroorganismů si tímto způsobem postupně likvidujeme i kožní mikrobiom – životně důležitého spojence, který chrání naši pokožku před škodlivými bakteriemi.
Jen pro zajímavost – i to nejobyčejnější mýdlo dokáže díky tenzidům účinně odstranit bakterie z povrchu kůže.
Zdravá pokožka je čistá pokožka
Pokud kožní mikrobiom prospívá, můžeme říct, že zdravá pokožka je vlastně čistá pokožka.
Samozřejmě za předpokladu, že se nezpotíte, nezašpiníte blátem a podobně.
Důsledkem horlivého používání dezinfekčních mýdel (gelů apod.) může být i citlivá pokožka na dotek. U antibakteriální pleťové kosmetiky i citlivá a zarudlá pleť v obličeji, a dokonce i hypersenzitivní pleť.
Omezit používání antibakteriálních prostředků jen na ty nezbytně nutné je jedním ze způsobů – jak posílit kožní mikrobiom [1].
Obrázek: Jak posílit kožní mikrobiom – antibakteriální prostředky hubí všechny bakterie. Ty zlé, ale i ty dobré.
2. Konec nekonečných sprchám – zpívat můžete i mimo koupelnu
Povrch naší pokožky je tvořen ochrannou kožní bariérou (hydro-lipidovým filmem), která zabraňuje nadbytečným ztrátám hydratace (plní funkci TEWL).
Přestože je naše ochranná bariéra docela odolná – horlivé mydlení, horké a nekonečně dlouhé sprchy jí dávají pořádně zabrat.
Pokud nechcete, aby se povrch vaší pokožky začal podobat povrchu rozinky – nastal čas zkrátit koupelnové radovánky na nezbytně dlouhou dobu.
Sprchujte se před večeří, ideálně hladoví
Kromě ochranné bariéry dostává pořádně na frak i kožní mikrobiom. Když k horké sprše přičteme odmašťující a čistící účinky mýdla, zaděláváme si na suchou pokožku, v horším případě i na pokožku citlivou, až problematikou.
Vždyť loupání kůže na hlavě, lupy nebo suchá pokožka i bolestivá pokožka hlavy jsou jedním z důsledků příliš častého mytí vlasů. Když vezmeme v potaz časté holení, podrážděná pokožka v podpaží a podrážděná pokožka na intimních místech je na světě.
Zkrácení pobytu v horké sprše je proto účinnou strategií jak posílit kožní mikrobiom.
Můj tip jak zkrátit pobyt v koupelně – sprchujte se před večeří, ideálně hladoví.
Protože hlad vás ze sprchy zaručeně vyžene.
Po koupeli a holení
Po koupeli a holení je důležité ošetřit pokožku a namáhaná místa tělovým olejem. Obzvláště u pokožky suché a citlivé.
Velkým benefitem tohoto kroku je i rychlá regenerace kůže.
Obrázek: Jak posílit kožní mikrobiom – zkraťte svůj pobyt v horké sprše a používání mýdel a gelů.
3. Zase to jídlo – jak jíme, jde vidět
To jak jíme ovlivňuje nejen naše trávení a figuru. Díky úzce spolupracující ose střevo-kůže formuje strava i stav naší pokožky, respektive kožního mikrobiomu.
Vylepšit své stravovací návyky je jedním ze způsobů jak posílit kožní mikrobiom.
Potraviny – co jíst pro správný mikrobiom:
- Potraviny bohaté na vlákninu – obiloviny, luštěniny, celozrnné výrobky atd.
- Fermentované potraviny – mléčné výrobky, kvašená zelenina atd.
- Živé potraviny – čerstvá zelenina, klíčky atd.
Pro dosažení optimálního účinku je nemusíte jíst po kilech. Zakomponovat je můžete i v menším množství, ideálně pravidelně. Způsobem, který je vám příjemný a přirozený [2, 3].
Obrázek: Jak posílit kožní mikrobiom – zakomponujte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu, fermentované potraviny, klíčky a čerstvou zeleninu.
FAQ
Co je to pokožka člověka?
Pokožka (epidermis) je nejsvrchnější část kůže.
Je velmi důležitá a její stav zásadně ovlivňuje:
- vlhkost,
- vzhled,
- texturu
a zbarvení kůže [4].
Jaké má pokožka vrstvy?
Pokožka (epidermis) se dělí na:
- Bazální vrstvu (stratum basale).
- Vrstvu ostnitých buněk (stratum spinosum).
- Zrnitou vrstvu (stratum granulosum).
- Zrohovatělou vrstvu (stratum corneum).
Nejsvrchnější část pokožky (stratum corneum) hraje rozhodující roli v bariérové funkci pokožky a častým mytím dostává nejvíce zabrat [4].
Jaké základní funkce zajišťuje prospívající kožní mikrobiom?
Pokud kožní mikrobiom prospívá, jsou-li škodlivé bakterie a prospěšné bakterie na kůži v přirozené rovnováze, pak kožní mikrobiom plní 3 základní funkce:
- Chrání pokožku před škodlivými bakteriemi a dalšími mikro-nepřáteli.
- Vytváří a udržuje ideální pH potřebné pro život prospěšných bakterií.
- Přispívá ke správné funkci imunitního systému.
Zdroje
Nechejte se dále inspirovat
Bulgur s kuřecím masem – jednoduchý oběd z jedné pánve
Bulgur s kuřecím masem je jednoduchý a výživný oběd, při jehož přípravě ušpiníte jen nůž, prkénko a pánev. Perfektní i při hubnutí.
Domácí pizza recept – dokonalá celozrnná pizza perfektní i při hubnutí
Tato domácí pizza bez kynutí je zdravější a o dost rychlejší variantou klasické pizzy. Chutná naprosto božsky a je perfektní i při hubnutí.
Zde se nacházíte
O autorovi
Ing. Helena Lišková
Jsem chemik potravinář a vášnivý propagátor přirozeného hubnutí a péče o pleť. S velkým nadšením detailně analyzuji každé složení, mnohdy až do poslední molekuly. Asi si dokážete představit, jak zábavné je se mnou nakupovat.
Výživě a přírodní kosmetice jsem propadla již na střední škole, kdy se mi čistě přírodní cestou podařilo dostat pod kontrolu mé dlouholeté problémy s atopickým ekzémem. A nejen to. Vyzkoušela jsem kde co, stále zkouším a budu i nadále.
Jestli jsem se během svého studia a intenzivní spolupráce práce s klienty v něčem utvrdila, tak v tom, že pokud chcete udržitelně zhubnout, je naprosto zásadní vytvořit svému tělu kvalitní základ. Protože jen tak přirozeně přepne z režimu ukládání tuků na režim spalování tuků. Bez diet, detoxů, hladovek a dalších nesmyslů.
Výživou zároveň podpoříte svá střeva (mikrobiom) a tím i zdraví své pleti a pokožky. Což je příjemný benefit navíc.
Co kdybyste se každé ráno probouzeli plní energie, vyrazili ven ve svých oblíbených šatech a cítili se spokojeně ve svém těle? Ukážu vám jak na to.
Nejnovější články na blogu