Je čas zbavit se přebytečných kil. Přirozeně a napořád - bez diet, hladovek a dalších nesmyslů. Do čeho se spolu pustíme?
Co jíst pro správný mikrobiom – nakrmte své hodné bakterie a nestačíte se divit
Výživa, mikrobiom, zdraví člověka – tyto zdánlivě odlišné pojmy spolu souvisí možná víc, než si dokážete představit. A přestože jsou předmětem neustálého vývoje, závěry hovoří jasně – jsme to, co jíme [1].
Správnou volbou potravin podpoříte nejen mikrobiom střeva, ale i kožní mikrobiom a mikrobiom lidského těla jako celku. A to se počítá.
Nakrmte své hodné bakterie a vytvořte jim ideální podmínky, aby se množily a prospívaly. Protože čím víc jich bude na vaší straně, tím líp se vám povede.
Co jíst pro správný mikrobiom – vyvážený jídelníček jako základ
Ať už vás článek přilákal z určitého důvodu či jen z čisté zvědavosti, není se čeho bát. Stravování se v souladu s mikrobiomem není žádná věda. Naopak, jedná se o ten nejpřirozenější způsob stravování vůbec.
Základní pravidlo – co jíst pro správný mikrobiom:
- Zakomponujte do svého jídelníčku potraviny, které mikrobiom posilují.
- Maximálně omezte potraviny, které mikrobiomu škodí.
Potraviny – co jíst pro správný mikrobiom:
- Potraviny bohaté na vlákninu – obiloviny, luštěniny, celozrnné výrobky atd.
- Fermentované potraviny – mléčné výrobky, kvašená zelenina atd.
- Živé potraviny – čerstvá zelenina, klíčky atd.
Pro dosažení optimálního účinku je nemusíte jíst po kilech. Zakomponovat je můžete i v menším množství, ideálně pravidelně. Způsobem, který je vám příjemný a přirozený [2, 3].
Obrázek: Co jíst pro správný mikrobiom – potraviny bohaté na vlákninu, fermentované potraviny, klíčky a čerstvou zeleninu.
Vláknina – nejvýživnější palivo pro prospěšné bakterie
Jako je panda závislá na bambusových listech, jsou prospěšné bakterie v našich střevech závislé na vláknině. Přestože je prakticky nestravitelná, pro střevní mikrobiom je rozpustná vláknina v potravinách tím nejvýživnějším palivem.
Silné a prospívající střevní bakterie:
- podporují vstřebatelnost cenných živin,
- vytváří potřebné vitaminy,
- posilují imunitní systém, psychiku
a zajišťují mnoho dalších klíčových funkcí [4].
Asi chápete, proč je vláknina v jídelníčku velmi důležitým aspektem kvalitního života. Řekněme, že tyto mikroskopické kamarády ve svých střevech opravdu chceme a je v našem zájmu vytvořit jim ty nejideálnější podmínky, které potřebují [4].
Co jíst pro správný mikrobiom – potraviny bohaté na vlákninu:
- Celozrnné výrobky – celozrnné těstoviny, celozrnné pečivo (ideálně kváskové) atd.
- Obiloviny – rýže, pohanka, amarant atd.
- Luštěniny – čočka, hrách, fazole atd.
- Semínka – lněná semínka, chia semínka atd.
Obrázek: Co jíst pro správný mikrobiom – potraviny bohaté na vlákninu.
Co jíst pro správný mikrobiom – fermentované potraviny
Probiotika nejsou jen výhradní záležitostí lékáren. Prospěšné druhy probiotických bakterií tvoří přirozenou součást fermentovaných potravin, které by bez jejich přičinění nemohly vzniknout a vlastně ani existovat [5].
V důsledku rozsáhlých fermentačních procesů obsahují kvašené potraviny kromě probiotik i další blahodárné látky vzniklé fermentací a cenné vitamíny, v jejich nejlépe vstřebatelné a využitelné formě [5].
Produkty mléčného kvašení (kysané zelí, kefír atd.) obohacují mikrobiom o cenné laktobacily. Mnohé „vylepšené“ jogurty a acidofilní mléka jej doplňují i o vskutku blahodárné bifidobakterie.
A kvašená zelenina kimchi? To je zázrak sám o sobě.Obrázek: Co jíst pro správný mikrobiom – fermentovaný salát kimchi.
Co jíst pro správný mikrobiom – čerstvou zeleninu a klíčky
Cenné vitamíny, chlorofyl, rozpustná vláknina – pro tyto a mnohé další prospěšné látky má zelenina jistojistě své právoplatné místo ve vyváženém jídelníčku [6]. Obzvláště když je čerstvá a organická.
Zatímco v sezóně nebývá o čerstvou zeleninu nouze, v zimě už to začíná být horší. Přestože jsou dýňové polévky a mrkvové saláty výborné, tu a tam je fajn zakousnout se taky do něčeho zeleného a čerstvého. Nastal čas na klíčky, neboli naklíčená semínka.
Pokud jste klíčení ještě nezkoušeli, věřím, že si pěstování klíčků doma zamilujete. Vždyť čerstvé domácí klíčky plné vitamínů a živých enzymů stojí za to.
A pokud se rozhodnete pro klíčení semínek ve sklenici, nemůžete šlápnout vedle.
Obrázek: Co jíst pro správný mikrobiom – čerstvé domácí klíčky.
Pestré jídlo, pestrý život
Kombinováním různých typů potravin si zpestříte nejen svůj jídelníček, ale také svůj střevní mikrobiom. Naše střevní bakterie jsou docela vybíravé a každá si potrpí na něčem trochu jiném.
Pestrý jídelníček je proto účinnou strategií, jak naplnit požadavky všech mikrostrávníků utvářejících mikrobiom střeva.
Video: Čas na změnu #motivace
FAQ
Co je to kimchi?
Korejské jídlo kimchi je probiotický salát z fermentované zeleniny. Pro svou originální pikantní chuť a příjemně křehkou a křupavou texturu perfektně doplní teplá jídla i saláty. Určitě stojí za zkoušku.
Proč jsou fermentované potraviny dobré pro střevní mikrobiom?
Fermentované potraviny obsahují živé kultury prospěšných bakterií, které posilují střevní mikrobiom, a tím i celkové zdraví člověka [5].
Jak může konzumace zeleniny ovlivnit mikrobiom?
Zelenina je výborným zdrojem potřebné vlákniny a dalších prospěšných látek, které podporují růst prospěšných bakterií v našem trávicím traktu [6]. Čímž podporuje střevní mikrobiom.
Střevní mikrobiom co to je?
Společenství bilionů bakterií, kvasinek a dalších okem neviditelných mikroorganismů obydlující naše střeva, takto zjednodušeně by se dal popsat střevní mikrobiom [7].
Zdroje
Nechejte se dále inspirovat
Bulgur s kuřecím masem – jednoduchý oběd z jedné pánve
Bulgur s kuřecím masem je jednoduchý a výživný oběd, při jehož přípravě ušpiníte jen nůž, prkénko a pánev. Perfektní i při hubnutí.
Domácí pizza recept – dokonalá celozrnná pizza perfektní i při hubnutí
Tato domácí pizza bez kynutí je zdravější a o dost rychlejší variantou klasické pizzy. Chutná naprosto božsky a je perfektní i při hubnutí.
Zde se nacházíte
O autorovi
Ing. Helena Lišková
Jsem chemik potravinář a vášnivý propagátor přirozeného hubnutí a péče o pleť. S velkým nadšením detailně analyzuji každé složení, mnohdy až do poslední molekuly. Asi si dokážete představit, jak zábavné je se mnou nakupovat.
Výživě a přírodní kosmetice jsem propadla již na střední škole, kdy se mi čistě přírodní cestou podařilo dostat pod kontrolu mé dlouholeté problémy s atopickým ekzémem. A nejen to. Vyzkoušela jsem kde co, stále zkouším a budu i nadále.
Jestli jsem se během svého studia a intenzivní spolupráce práce s klienty v něčem utvrdila, tak v tom, že pokud chcete udržitelně zhubnout, je naprosto zásadní vytvořit svému tělu kvalitní základ. Protože jen tak přirozeně přepne z režimu ukládání tuků na režim spalování tuků. Bez diet, detoxů, hladovek a dalších nesmyslů.
Výživou zároveň podpoříte svá střeva (mikrobiom) a tím i zdraví své pleti a pokožky. Což je příjemný benefit navíc.
Co kdybyste se každé ráno probouzeli plní energie, vyrazili ven ve svých oblíbených šatech a cítili se spokojeně ve svém těle? Ukážu vám jak na to.
Nejnovější články na blogu