Je čas zbavit se přebytečných kil. Přirozeně a napořád - bez diet, hladovek a dalších nesmyslů. Do čeho se spolu pustíme?
Kožní mikrobiom – tajemství zdravé a krásné pokožky
Jedním z největších a zároveň nejvíce zatěžovaných orgánů je bezesporu naše kůže.
Vždyť jako první přichází do kontaktu s vnějším světem. Přestože to není na první pohled zřejmé, její povrch je až do posledního milimetru osídlen mikroorganismy, které velmi zásadně ovlivňují zdraví, kvalitu a stav naší pokožky [1].
Ano, hovoříme o kožním mikrobiomu.
Co je to kožní mikrobiom?
Kožní mikrobiom je souhrnné označení všech bakterií, plísní, kvasinek a dalších okem neviditelných mikroorganismů obydlujících nejsvrchnější část kůže – pokožku lidského těla.
Jako je tomu u střevního mikrobiomu, je prospívající kožní mikrobiom naprosto zásadním aspektem pevného zdraví.
Video: Pálí, štípe a pne vás pleť? #kosmetika
3 základní funkce kožního mikrobiomu
Pokud kožní mikrobiom prospívá, jsou-li škodlivé bakterie a prospěšné bakterie na kůži v přirozené rovnováze, pak kožní mikrobiom plní 3 základní funkce:
- Chrání naši pokožku před škodlivými bakteriemi a dalšími mikro-nepřáteli.
- Vytváří a udržuje ideální pH potřebné pro život prospěšných bakterií.
- Přispívá ke správné funkci imunitního systému.
Infografika: Problematická místa, která se nacházejí ve středu obličeje. T-zóna: Čelo, nos a brada.
Každý jsme originál – kožní mikrobiom jako otisk prstu
Předpokládám, že nikde po světě neprobíhají žádní naši klonové, tedy alespoň doufám. Každý máme trochu jinou barvu očí, vlasů, velikost nohy a hlavně svůj unikátní kožní mikrobiom, jako otisk prstu.
Jeho složení se odvíjí od genetické výbavy našich stvořitelů a způsobu narození, kterým jsme přišli na svět. Z dlouhodobého hlediska jej postupně formuje i strava a celkově náš životní styl.
No a kosmetické produkty, které na sebe dennodenně patláme, nejsou žádnou výjimkou.
Infografika: 3 hlavní oblasti pokožky.
Kožní mikrobiom – rozmanitý a flexibilní
Vzhledem ke skutečnosti, že máme kožní mikrobiom přímo na samém povrchu kůže, není náročné získat jeho vzorek, jako je tomu například u dýchacích cest, či močového měchýře. Naše bakterie na kůži jsou tedy docela slušně prozkoumány.
Přestože je každá studie zaměřena na něco malinko jiného, v jednom jsou zajedno – složení kožního mikrobiomu se podle lokalizace na kůži liší [2].
V praxi to znamená, že se například takové vaginální bakterie realizují ve vlhkých oblastech kůže – v tříslech a intimních partiích. Bakterie způsobující akné si naopka hoví spíše v mastných oblastech kůže – na zádech, hrudníku a obličeji.
Infografika: Projevy rozhozeného kožního mikrobiomu.
Dysbióza – aneb co všechno může způsobit rozhozený kožní mikrobiom
Jak bylo zmíněno výše, základní podmínkou prospívajícího kožního mikrobiomu je přirozená rovnováha hodných a zlých bakterií. V opačném případě vzniká tzv. dysbióza – nežádoucí stav a jedna z mnohých příčin kožních nepříjemností.
Spolu s narušenou ochrannou bariérou je rozhozený kožní mikrobiom jedním z faktorů, co způsobuje svědění kůže, pocit husí kůže na hlavě a celkově svědění a pálení kůže. Výjimkou nejsou ani citlivá pokožka na dotek a zarudlá pokožka hlavy [3].
Mnohé vědecké studie dávají s rozhozeným mikrobiomem do spojitosti i chronické akné, seboreu, kvasinkové infekce pochvy a dokonce i atopický ekzém [3].
FAQ
Jaký vliv má kožní mikrobiom na zdraví pleti a pokožky?
Spolu s ochrannou bariérou má kožní mikrobiom zásadní vliv na zdraví pleti a pokožky. Pokud kožní mikrobiom prospívá, jsou-li škodlivé bakterie a prospěšné bakterie na kůži v přirozené rovnováze, pak plní 3 základní funkce:
- Chrání pokožku před škodlivými bakteriemi a dalšími mikro-nepřáteli.
- Vytváří a udržuje ideální pH potřebné pro život prospěšných bakterií.
- Přispívá ke správné funkci imunitního systému.
Co je dysbióza kožního mikrobiomu?
Jedná se o nežádoucí stav kožního mikrobiomu, kdy jsou škodlivé bakterie a prospěšné bakterie na kůži v nerovnováze.
Mnohé vědecké studie dávají s rozhozeným mikrobiomem do spojitosti i chronické akné, seboreu, kvasinkové infekce pochvy, a dokonce i atopický ekzém [3].
Jak poznám, že mám problémy s kožním mikrobiomem?
Projevy jako pocit husí kůže na hlavě, svědění a pálení kůže mohou být jedny z důsledků rozhozeného kožního mikrobiomu. Výjimkou nejsou ani citlivá pokožka na dotek a zarudlá pokožka hlavy [3].
Zdroje
Nechejte se dále inspirovat
Dýňový koláč s tvarohem – perfektní snídaně při hubnutí
Tento dýňový koláč s tvarohem je výbornou a vyváženou snídaní, která je perfektní pokud chcete zhubnout, nebo si chcete udržet figuru.
Luxusní vajíčková pomazánka – blesková večeře při hubnutí
Luxusní vajíčková pomazánka je perfektní večeří i pohoštěním při hubnutí. Připravíte ji do 5ti minut a zašpiníte jen misku a vidličku.
Zde se nacházíte
O autorovi
Ing. Helena Lišková
Jsem chemik potravinář a vášnivý propagátor přirozeného hubnutí a péče o pleť. S velkým nadšením detailně analyzuji každé složení, mnohdy až do poslední molekuly. Asi si dokážete představit, jak zábavné je se mnou nakupovat.
Výživě a přírodní kosmetice jsem propadla již na střední škole, kdy se mi čistě přírodní cestou podařilo dostat pod kontrolu mé dlouholeté problémy s atopickým ekzémem. A nejen to. Vyzkoušela jsem kde co, stále zkouším a budu i nadále.
Jestli jsem se během svého studia a intenzivní spolupráce práce s klienty v něčem utvrdila, tak v tom, že pokud chcete udržitelně zhubnout, je naprosto zásadní vytvořit svému tělu kvalitní základ. Protože jen tak přirozeně přepne z režimu ukládání tuků na režim spalování tuků. Bez diet, detoxů, hladovek a dalších nesmyslů.
Výživou zároveň podpoříte svá střeva (mikrobiom) a tím i zdraví své pleti a pokožky. Což je příjemný benefit navíc.
Co kdybyste se každé ráno probouzeli plní energie, vyrazili ven ve svých oblíbených šatech a cítili se spokojeně ve svém těle? Ukážu vám jak na to.
Nejnovější články na blogu