Je čas zbavit se přebytečných kil. Přirozeně a napořád - bez diet, hladovek a dalších nesmyslů. Do čeho se spolu pustíme?
Kde je mikrobiom
Představte si jeden bilion. Ano, bavíme se o čísle 1 000 000 000 000. Teď si představte jeho stonásobky. Tolik bakterií máte jen ve svých útrobách [1].
Ještě jsme nezapočítali ostatní druhy mikrobů, a ty co obydlují vaši kůži.
Směřuje vás tato představa k umyvadlu nebo rovnou do sprchy? Neztrácejte hlavu, nepředstavují žádnou hrozbu, naopak jsou pro vás životně důležité.
Dohromady tito pouhým okem neviditelní, a přesto tolik potřební, „kolonizátoři“ vytváří mikrobiom člověka, chcete-li mikrobiom lidského těla.
Přestože pokrývá celý povrch našeho těla, kůži, všechny otvory a dutiny, naprostá většina mikrobů obydluje právě naše střeva, vytváří mikrobiom střeva.
Mikrobiom definice – kde je mikrobiom
Mikrobiom (mikrobiota) je souhrn všech mikroorganismů (mikrobů), které osidlují náš organismus. Kromě bakterií tvoří mikrobiom i viry, kvasinky, paraziti a další mikroorganismy [3].
Pokud jsou prospěšné a patogenní mikroby v rovnováze, mikrobiom posiluje naše zdraví. V opačném případě, v nerovnovážném stavu zvaném dysbióza, mikrobiom naše zdraví oslabuje.
Termíny mikrobiom a mikrobiota se v literatuře zastupují.
Rozdělení mikrobiomu – kde je mikrobiom
Obecně rozdělujeme lidský mikrobiom na:
- Kožní mikrobiom – pokrývá povrch pleti a pokožky.
- Mikrobiom střev – nachází se ve střevech.
- Mikrobiom urogenitálního traktu – přirozená součást močových cest a pohlavních orgánů.
- Vaginální mikrobiom – nachází se v pochvě ženy.
Dále rozeznáváme mikrobiom dýchacích cest, ústní mikrobiom atd.
Obrázek: Kde je mikrobiom – nachází se na kůži, ve střevě, urogenitálním traktu atd.
Každý máme jinou výbavičku – svůj individuální mikrobiom
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak váš mikrobiom vypadá? Odpověď je jednoduchá. Úplně jinak než u vaší kamarádky, manžela, či sousedů od vedle. Každý máme svůj individuální mikrobiom.
Jeho složení ovlivňuje genetika vašich stvořitelů, způsob jakým jste přišli na svět, prostředí, ve kterém žijete, a hlavně vaše životospráva a to, co jíte.
Ruku na srdce. Výběr potravin, kterými si plníte svou ledničku nebo spižírnu jednoduše ovlivníte.
FAQ
Co je to mikrobiom?
Mikrobiom (přesněji mikrobiota) je souhrn všech mikroorganismů (mikrobů) osidlujících náš organismus. Kromě bakterií tvoří mikrobiom i viry, kvasinky, paraziti a další mikroorganismy [1].
Termíny mikrobiom a mikrobiota se literatuře zastupují.
Proč je střevní mikrobiom důležitý pro naše zdraví?
Prospívající střevní mikrobiom:
- posiluje obranyschopnost a celkově imunitní systém,
- napomáhá v detoxikaci škodlivých látek,
- podílí se na syntéze vitaminů (K, B12 atd.),
- aktivuje bioaktivní sloučeniny,
- podporuje trávení a metabolismus žlučových kyselin
a podílí se na mnoha dalších klíčových procesech [3].
Jak posílit imunitu ve střevech?
Je všeobecně známo, že stav imunitního systému úzce souvisí se stavem vašich střev. A není se čemu divit. Vždyť ve střevech je obsaženo až 70 % imunitních buněk lidského těla [2].
Pokud chcete posílit svou imunitu, začněte u střevního mikrobiomu.
Kde je mikrobiom?
Obecně rozdělujeme lidský mikrobiom na:
- Kožní mikrobiom, který pokrývá povrch pleti a pokožky.
- Mikrobiom střev, který se nachází ve střevech.
- Mikrobiom urogenitálního traktu, který je přirozenou součástí močových cest a pohlavních orgánů.
- Vaginální mikrobiom, který se nachází v pochvě ženy.
Dále rozeznáváme mikrobiom dýchacích cest, ústní mikrobiom atd.
Zdroje
[1] KALAČ, Pavel. Funkční potraviny: kroky ke zdraví. České Budějovice: Dona, 2003.ISBN 80-732-2029-6.
[2] WIERTSEMA SP, Selma a Jeroen VAN BERGENHENEGOUWEN. The Interplay between the Gut Microbiome and the Immune System in the Context of Infectious Diseases throughout Life and the Role of Nutrition in Optimizing Treatment Strategies. Nutrients [online]. 2021, 13(9), 886 [cit. 2024-01-20]. Dostupné z: doi: 10.3390/nu13030886. PMID: 33803407; PMCID: PMC8001875.
[3] VOLKER, Mai. Recent advances and remaining gaps in our knowledge of associations between gut microbiota and human health. World Journal of Gastroenterology [online]. 2009, 15(1), 81-85 [cit. 2024-01-15]. ISSN 1007-9327. Dostupné z: https://www.wjgnet.com/1007-9327/abstract/v15/i1/81.htm.
Nechejte se dále inspirovat
Bulgur s kuřecím masem – jednoduchý oběd z jedné pánve
Bulgur s kuřecím masem je jednoduchý a výživný oběd, při jehož přípravě ušpiníte jen nůž, prkénko a pánev. Perfektní i při hubnutí.
Domácí pizza recept – dokonalá celozrnná pizza perfektní i při hubnutí
Tato domácí pizza bez kynutí je zdravější a o dost rychlejší variantou klasické pizzy. Chutná naprosto božsky a je perfektní i při hubnutí.
Zde se nacházíte
O autorovi
Ing. Helena Lišková
Jsem chemik potravinář a vášnivý propagátor přirozeného hubnutí a péče o pleť. S velkým nadšením detailně analyzuji každé složení, mnohdy až do poslední molekuly. Asi si dokážete představit, jak zábavné je se mnou nakupovat.
Výživě a přírodní kosmetice jsem propadla již na střední škole, kdy se mi čistě přírodní cestou podařilo dostat pod kontrolu mé dlouholeté problémy s atopickým ekzémem. A nejen to. Vyzkoušela jsem kde co, stále zkouším a budu i nadále.
Jestli jsem se během svého studia a intenzivní spolupráce práce s klienty v něčem utvrdila, tak v tom, že pokud chcete udržitelně zhubnout, je naprosto zásadní vytvořit svému tělu kvalitní základ. Protože jen tak přirozeně přepne z režimu ukládání tuků na režim spalování tuků. Bez diet, detoxů, hladovek a dalších nesmyslů.
Výživou zároveň podpoříte svá střeva (mikrobiom) a tím i zdraví své pleti a pokožky. Což je příjemný benefit navíc.
Co kdybyste se každé ráno probouzeli plní energie, vyrazili ven ve svých oblíbených šatech a cítili se spokojeně ve svém těle? Ukážu vám jak na to.
Nejnovější články na blogu