Je čas zbavit se přebytečných kil. Přirozeně a napořád - bez diet, hladovek a dalších nesmyslů. Do čeho se spolu pustíme?

Co škodí střevnímu mikrobiomu – 3 základní faktory, které můžete ovlivnit

Aktualizováno: 16. 7. 2024 | Autor článku: | Publikováno: 21. 2. 2024

    Ach ta rovnováha. Klíčový aspekt harmonického osobního, pracovního a jak už to vypadá i dobrého života. A u mikrobiomu střev to platí čtyřnásob. Střevní mikrobiom, který je v rovnováze, totiž posiluje naše zdraví [1]. A uznejte sami, když jste zdraví a plní síly, nezvládáte každodenní výzvy mnohem snadněji?

    Prosperující střevní mikrobiom je jednoduše základ a stojí za to o něj pečovat.

    Zajímá vás, co škodí střevnímu mikrobiomu? Tady máte 3 základních faktory, které můžete ovlivnit.

    Smutné střevo, které přemohly zlé bakterie střevního mikrobiomu infografika

    1. Cukříky – sladkosti, limonády a další nezdravosti

    O tom, že nám může nadbytečný příjem sladkých cukrů uškodit, jste už určitě slyšeli. Já milionkrát. Krom toho, že je nezpochybnitelnou příčinou nevítaných faldíků, způsobuje nerovnováhu střevního mikrobiomu – střevní dysbiózu [2].

    Není náhoda, proč jsou termíny rozhozený mikrobiom a obezita často dávány do souvislosti [2]. Mohou za to cukříky.

    Džus, kola a cukrovinky

    Obrázek: Co škodí střevnímu mikrobiomu jsou rozhodně cukry obecně.

      2. Nedostatek spánku – vyčerpání, nedostatečná regenerace

      Stejně jako jídlo a voda je pro naše tělo životně důležitý i kvalitní spánek. Není to jen čas, kdy si odpočineme a nabereme sílu na další den. Jedná se o naprosto klíčový proces zajišťující dobrou imunitu a důkladnou regeneraci střevního mikrobiomu [3].

      Během spánku v našich střevech dobíhají veškeré trávicí procesy. Nic už nejíme, protože spíme. Prospěšné bakterie střevního mikrobiomu mají perfektní příležitost se zregenerovat, protáhnout a zlikvidovat škodlivé bakterie, které se snaží v našich střevech usídlit a činit potíže.

      Vzhledem ke skutečnosti, že je nízká imunita organismu spojována právě se stavem našich střev, asi chápete, proč je spánek důležitý [3].

      4 faktory, které škodí střevnímu mikrobiomu infografika

      Obrázek: Infografika co škodí střevnímu mikrobiomu.

        3. Stres a sedavý způsob života – boj a nebo útěk

        Strnutí, nevolnost, paralyzující napětí – strašák jménem stres. Ať už je jeho příčinou náročná zkouška, schůzka, anebo jen prodlužující se seznam úkolů, dokáže pěkně potrápit.


        Bere nám energii a díky obousměrné komunikaci „střevo-mozek“ oslabuje dlouhodobý a nadměrný stres náš střevní mikrobiom. Důsledkem může být i narušená imunita [4, 5].


        Není divu, proč jsou termíny stres a nevolnost, stres a bolest břicha, imunita a stres dávány do souvislostí. Mají společnou příčinu – zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizolu, který nás připravuje na boj nebo útěk. Sedavé zaměstnání to celé ještě umocňuje [4, 5].

        Video bonus: 4 důvody, proč pít alkohol

          FAQ

          Střevní mikrobiom co to je?

          Společenství bilionů bakterií, kvasinek a dalších okem neviditelných mikroorganismů obydlující naše střeva – takto zjednodušeně by se dal popsat střevní mikrobiom [6].

          Jak může špatný mikrobiom ovlivnit imunitu?

          Vzhledem ke skutečnosti, že je ve střevech obsaženo až 70 % imunitních buněk lidského těla, ovlivňuje nerovnovážný stav střevního mikrobiomu (střevní dysbióza), náš imunitní systém [7].

          Jak mohu podpořit svůj střevní mikrobiom?

          Maximálně omezte příjem sladkých cukrů a dodržujte spánkovou hygienu

          Zakomponujte do svého každodenního života pravidelný pohyb a další činnosti snižující hladinu kortizolu, který zapříčiňuje dlouhodobý stres [4, 5].

          Zdroje

          [1] VOLKER, Mai. Recent advances and remaining gaps in our knowledge of associations between gut microbiota and human health. World Journal of Gastroenterology [online]. 2009, 15(1), 81-85 [cit. 2024-01-15]. ISSN 1007-9327. Dostupné z: https://www.wjgnet.com/1007-9327/abstract/v15/i1/81.htm.[2] H. P. BURR, Ansen, Amrita BHATTACHARJEE a Timothy W. HAND. Nutritional Modulation of the Microbiome and Immune Response. J Immunol.[online]. 2020, 6(205), 1479–1487 [cit. 2024-01-24]. Dostupné z: https://doi.org/10.4049/jimmunol.2000419.[3] RÁCZ, B., M. DUŠKOVÁ, L. STÁRKA, V. HAINER a M. KUNEŠOVÁ. Links Between the Circadian Rhythm, Obesity and the Microbiome. Physiol. Res. 2018, (3), 409-420.[4] HOLZER, Peter a Rudolf SCHICHO. The gut as a neurological organ. Wien Klin Wochenschr. 2001, 647-660.[5] SARKAR, Amar a Soili M. LEHTO. Psychobiotics and the Manipulation of Bacteria–Gut–Brain Signals. Trends Neurosciences [online]. 2016, 39(11), 763-781 [cit. 2024-01-19]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5102282/.[6] BORKENT, Jenny, Magdalini IOANNOU a Jon D. LAMAN. Role of the gut microbiome in three major psychiatric disorders [online]. 1222-1242 [cit. 2024-01-18]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9157303/pdf/S0033291722000897a.pdf.[7] WIERTSEMA SP, Selma a Jeroen VAN BERGENHENEGOUWEN. The Interplay between the Gut Microbiome and the Immune System in the Context of Infectious Diseases throughout Life and the Role of Nutrition in Optimizing Treatment Strategies. Nutrients [online]. 2021, 13(9), 886 [cit. 2024-01-20]. Dostupné z: doi: 10.3390/nu13030886. PMID: 33803407; PMCID: PMC8001875.

          Nechejte se dále inspirovat

          7 triků jak jíst, spát a hubnout tahák ZDARMA

          Zde se nacházíte

            O autorovi

              helena liskova autor blogu podle helen | Podle Helen

              Ing. Helena Lišková

              Jsem chemik potravinář a vášnivý propagátor přirozeného hubnutí a péče o pleť. S velkým nadšením detailně analyzuji každé složení, mnohdy až do poslední molekuly. Asi si dokážete představit, jak zábavné je se mnou nakupovat.

              Výživě a přírodní kosmetice jsem propadla již na střední škole, kdy se mi čistě přírodní cestou podařilo dostat pod kontrolu mé dlouholeté problémy s atopickým ekzémem. A nejen to. Vyzkoušela jsem kde co, stále zkouším a budu i nadále.

              Jestli jsem se během svého studia a intenzivní spolupráce práce s klienty v něčem utvrdila, tak v tom, že pokud chcete udržitelně zhubnout, je naprosto zásadní vytvořit svému tělu kvalitní základ. Protože jen tak přirozeně přepne z režimu ukládání tuků na režim spalování tuků. Bez diet, detoxů, hladovek a dalších nesmyslů.

              Výživou zároveň podpoříte svá střeva (mikrobiom) a tím i zdraví své pleti a pokožky. Což je příjemný benefit navíc.

              Co kdybyste se každé ráno probouzeli plní energie, vyrazili ven ve svých oblíbených šatech a cítili se spokojeně ve svém těle? Ukážu vám jak na to.

              Do čeho se spolu pustíme?

              Nejnovější články na blogu

                7 triků jak jíst, spát a hubnout tahák ZDARMA

                Tahák ke stažení zdarma

                7 triků jak jíst, spát a hubnout

                Skoncujte s nadváhouúnavou jednou pro vždy. Už jste se trápili dost.

                Ukážu vám první krok k udržitelnému způsobu s dlouhodobým efektem.

                7 triku jak jist spat hubnout tahak ke stazeni | Podle Helen